Dariusz Szreter – prowadzący debatę
publicysta, felietonista, dziennikarz prasowy i radiowy; z wykształcenia historyk filozofii, absolwent KUL; z pomorskimi mediami związany od 1990 r.; pracował m.in. w Gazecie Gdańskiej, Radiu Plus, Radiu Eska Nord (pierwszy redaktor naczelny) i w Dzienniku Bałtyckim (przez 14 lat redagował piątkowy magazyn Rejsy); od 1.12.2021 r. sekretarz redakcji tygodnika Zawsze Pomorze i portalu zawszepomorze.pl; zajmuje się problematyką społeczną, polityczną i zagadnieniami historii idei; jest też dziennikarzem muzycznym, prowadził autorskie audycje w Radiu Gdańsk i w internetowym Gdynia Radio; był pomysłodawcą i współautorem scenariusza filmu dokumentalnego o Czesławie Niemenie Czy mnie jeszcze pamiętasz.
prof. dr hab. Krzysztof Kornacki
prof. UG, filmoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, współzałożyciel i pierwszy prezes DKF UG Miłość Blondynki; autor i redaktor książek o tematyce filmoznawczej: Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie (red.) Gdańsk 2000; Polskie kino wobec katolicyzmu Gdańsk 2005; Popiół i diament Wajdy. Pół wieku filmu Gdańsk 2009, w przygotowaniu do druku. Publikował w antologiach i na łamach m.in. Kwartalnika Filmowego, Studiów Filmoznawczych, W drodze, Panopticum
dr Konrad Rokicki
przewodniczący Komitetu Merytorycznego Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.; pracownik Biura Zarządzania Wiedzą i Historii Dyplomacji MSZ, autor książek i artykułów poświęconych historii politycznej i społecznej Polski w okresie powojennym; były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki Literaci. Relacje między literatami a władzami PRL w latach 1956-1970 (Warszawa 2011) oraz współautor innych publikacji naukowych, m.in. Oblicza Marca 1968, Warszawa 2004; Między wierszami wierszy: antologia poezji drugiego obiegu wydawniczego na Mazowszu (1976-1989), Warszawa 2009.
Katarzyna Warzecha
reżyserka i scenarzystka; absolwentka reżyserii Szkoły Filmowej w Katowicach oraz Wajda School & Studio; reż. serialu Absolutni debiutanci (Netflix) oraz współreżyserka Zielonej Granicy A. Holland; w 2021 r. jej dokumentalny short We have one heart (prod. Studio Munka) został uznany za najczęściej pokazywany polski dokument na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie (m.in. Visions du Réel, Doc Lepzig, Chicago IFF); współpracowała z takimi reżyserami jak Wojciech Smarzowski, Filip Bajon, czy Marcin Wrona; członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Jolanta Manthey
polonistka, filmoznawczyni, nauczycielka w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku i ULO, opiekun szkolnego koła DKF, współautorka programu klasy artystycznej, współautorka podręczników j. polskiego do liceum oraz publikacji pomocniczych z zakresu edukacji filmowej, autorka scenariuszy zajęć filmowych dla programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej, festiwalu Kino Dzieci, Filmoteki Szkolnej, Legalnej Kultury; prowadziła zajęcia dla nauczycieli z zakresu edukacji filmowej; prelegentka programu Nowe Horyzonty w kinie Żak, pomysłodawczyni i realizatorka Dziecięcego Klubu Filmowego w IKM, współpracuje z kinem Kameralnym przy realizacji projektów filmowych dla młodzieży; w 2015 r. jako Liderka Filmoteki Szkolnej otrzymała nagrodę PISF za osiągnięcia w dziedzinie edukacji młodego widza oraz za osiągnięcia dydaktyczne w zakresie edukacji filmowej Nagrodę Prezydenta Gdańska w 2023 r.
COPYRIGHT FUNDACJA CENTRUM SOLIDARNOŚCI
DEV:Tru Studio